Минтимер Шәймиев Тимур Галиевнең Яңа ел теләген үтәде: Малай "Татармультфильм"да булды

2024 елның 15 гыйнвары, дүшәмбе

Татарстан Республикасы Дәүләт Киңәшчесе Минтимер Шәймиев "Теләкләр чыршысы" бөтенроссия хәйрия гамәле кысаларында Казаннан 7 яшьлек Тимур Галиевның Яңа ел теләген үтәде.

Аның теләге язылган открытканы Минтимер Шәймиев 19 декабрьдә «Корстон» КРККда Яңа ел «Теләкләр чыршысы»ннан алган иде. Тимур мультфильмнар төшерелә торган студиягә барырга хыяллануын язган иде анда.

Бүген Тимур Галиев һәм аның әнисе Наталья «Татармультфильм» берләшмәсендә булдылар. Аларны студия директоры Азат Ганиев Һәм ТР Рәисе Администрациясе җитәкчесе урынбасары – ТР Дәүләт Киңәшчесе Секретариаты җитәкчесе Олег Глебов каршы алды.

Тимур өчен «Татармультфильм» буйлап экскурсияне Татарстан анимация фабрикасының баш режиссеры Сергей Киатров берничә мультипликатор катнашында уздырды.

Экскурсия вакытында Тимур сценарий, хикәяләү, анимация, иллюстратор һәм мультипликация нәрсә икәнен белде. Аңа пластилиннан ясалган мультперсонажлар турында сөйләделәр, шулай ук целлюлоидлы «сәхифәләрдә» Белмәмешә турында совет мультфильмы кадрларының оригиналын һәм XIX гасырда мультипликация башланып киткән җайланмаларны күрсәттеләр.

Башта, яңа шартлардагы күпчелек балалар кебек үзен сак тотып, малай анимация лабораториясендә булды, беренче минутлардан ук сокланып йөрде, гаҗәпләнүдән авызын ачып һәм  елмаюын тыя алмыйча, Тимур компьютерларны һәм планшетларны күзәтте, мультфильмнарны аниматорлар һәм иллюстраторлар кайвакыт цифрлы карандашлар белән ясасалар да, барыбер үз куллары белән дә рәсем ясыйлар һәм җанландыралар.

"Мультфильмнар төзү этаплары шундый. Башта сценарий языла, аннары аның сюжеты ясала рәсемнәрдәге тарих, комикслар кебек. Аннары хикәяләү аниматикасын ясыйбыз - бу мультик җитештерүдә булган иң мөһим нәрсә. Бу, әйтерсең лә, иң гади мультик, ул вакыйга аңлаешлымы, анда нәрсә җитми, ә нәрсә артык, күпме хронометраж бар һәм күпме булырга тиешлеген бәяләргә мөмкинлек бирә. Кыскасы, аниматика мультипликациянең эскизы кебек. Шуннан соң аниматика яңадан эш сюжетына әверелә һәм шул вакыттан башлап эш өчен документ булып китә. Аниматикадан соң әзер хикәяләү буенча иллюстратор персонажларның фоннарын, үлчәмнәрен һ.б. саный», – дип сөйләде Сергей Киатров.

"Татармультфильм"да бу кечкенә һәм игътибарлы кунакны мультикларны ясау процессы гына кызыксындырмады. Малай элек робототехника һәм шахмат белән шөгыльләнгән булып чыкты. Табышмаклар һәм башваткычлар яратучы Тимур баш режиссер кабинетының өске киштәләренең берсендә Рубик кубиклары коллекциясен күреп алды һәм аның белән кызыксынып китте. Киатров бала гадәти булмаган вариантларны бәяләсен өчен аны өскә күтәрде .

«Татармультфильм»ның өченче катында Тимур Галиевка төрле җайланмалар белән кечкенә анимация тарихы музеен күрсәттеләр, алар ярдәмендә XIX гасырда ук уйлап табучылар рәсемнәрне хәрәкәткә китерергә тырышканнар. Монда ук малайга пластилиннан мультикларның ничек ясалганын да күрсәттеләр.

«Татармультфильм»га экскурсия, сүз уңаеннан, бик сирәк эләгә торган бәхет. Мультипликация студиясе Тимур Галиев һәм аның әнисе Наталья кебек кунакларны бик сирәк кабул итә һәм экскурсияләр үткәрми.

Мультипликаторлар нәтиҗәгә игътибар итәләр, елына мультикларны  бер сәгать чамасында чыгаралар. Бу бер тулы метражлы мультфильм яки алты минутлык дистәгә якын. Мультипликаторлар тулы эш көне эшлиләр, лабораториядә йөгерү тренажерлары урнаштырылган. Шуңа күрә «Татармультфильм»ның аниматорларын, иллюстраторларын һәм баш режиссерын, Татарстан мультикларының бишеген үз күзләре белән күрү – чыннан да зур уңыш, ул җиде яшьлек Тимур Галиев өчен «Теләкләр чыршысы»ярдәмендә мөмкин булды.