Минтимер Шәймиев Ватанны саклаучылар көненә багышланган тантанада катнашты

2023 елның 22 феврале, чәршәмбе

Бүген Казанның Салих Сәйдәш исемендәге Зур концертлар залында Ватанны саклаучылар көненә багышланган тантаналы чара узды.

Анда Татарстан Республикасының Рәис Рөстәм Миңнеханов, ТР Дәүләт Киңәшчесе, Россия Хезмәт Герое Минтимер Шәймиев һәм башка рәсми затлар катнашты.

Хәрби хезмәткәрләргә һәм ветераннарга мөрәҗәгать итеп, Рөстәм Миңнеханов Ватанны саклаучылар көне бәйрәменең Ватанга тугрылык һәм хезмәт итү символына әверелүен билгеләп үтте. «Сезнең авыр тормыш өчен куркыныч булган, солдат хезмәтегез өчен сезгә баш иябез. Сез - үз илегезгә карата чын һәм чиксез мәхәббәтнең дәлиле. Безнең армия һәрвакыт үз чикләрен ышанычлы саклады. Бу көнне буыннарның өзлексез бәйләнеше аеруча сизелә. Без бабаларыбызның һәм әтиләребезнең батырлыкларын күңелләребездә кадерләп саклыйбыз. Хәрби хезмәткәрләр һәм граждан  белгечләре үз бурычларын намус белән үтәделәр һәм милләтара низагларны җайга салу һәм тынычлык урнаштыру миссияләре барышында Ватан мәнфәгатьләрен якладылар», - диде  ТР Рәисе.

Ул ассызыклаганча, бүген махсус хәрби операциядә катнашучылар Ватанны неонацистлар агрессиясеннән яклауга намус һәм горурлык белән бастылар. Рөстәм Миңнеханов бүген илебез иминлеге сагында торучыларга, хәрби һәм гражданлык бурычларын үтәүчеләргә рәхмәт белдерде.  «Без үз халкын яклап сугышта һәлак булганнарның барысын да хөрмәт итәбез һәм күңелләребездә саклыйбыз», - дип билгеләп үтте республика Рәисе, шуннан соң һәлак булганнарны бер минут тынлык белән искә алдылар.

«Бүген безнең алда торган мөһим бурыч - Ватан Геройлары истәлеген мәңгеләштерү. Узган ел Советлар Союзы һәм Россия Федерациясенең легендар геройлары: Борис Кириллович Кузнецов, Гани Бәккин улы Сафиуллин, Мәгүбә Хөсәен кызы Сыртланова, Рәфәгать Мәхмүт улы Хәбибуллинга бюстлар һәм мемориаль такталар урнаштырылды. Бүген без Украинада батырлык һәм каһарманлык күрсәткән махсус хәрби операциядә катнашучыларның истәлеген мәңгеләштерү буенча чаралар күрергә тиеш. Бу эшне Ватан сугышчылары гаиләләре комитеты белән тыгыз элемтәдә башкарырга кирәк», - дип өстәде Рәис Татарстан.

Ул шулай ук бүген иртән Казан югары танк команда училищесы территориясендә Россия Геройлары – училищены тәмамлаучылар бюстлары ачылуын искәртте.

Аннары Рөстәм Миңнеханов Россия Федерациясе һәм Татарстан Республикасы дәүләт бүләкләрен тапшырды.