Минтимер Шәймиев Россия Федерациясендә Җирле үзидарә көненә багышланган тантанада катнашты

2024 елның 21 апреле, якшәмбе

Бүген Казанда Россия Федерациясендә Җирле үзидарә көненә багышланган тантаналы чара узды. Тантанада ТР Рәисе Рөстәм Миңнеханов, ТР Дәүләт Киңәшчесе Минтимер Шәймиев, ТР Дәүләт Советы Рәисе Фәрит Мөхәммәтшин һәм «ТР Муниципаль берәмлекләр Советы» ассоциациясе рәисе Әгъзам Гобәйдуллин катнашты.

Республиканың муниципаль берләшмәсен һөнәри бәйрәмнәре белән котлап, Рөстәм Миңнеханов Беренче Бөтенроссия муниципаль форумында чыгыш ясаганда ил Президенты Владимир Путинның җирле үзидарәнең халыкка иң якын дәрәҗәдәге иҗтимагый хакимият буларак аерым ролен ассызыклавын искәртте.

"Закон белән билгеләнгән вәкаләтләр нигезендә җирле органнар яшьләрне укыту һәм тәрбияләү, милләтара һәм конфессияара тынычлык һәм татулык, ТКХ, юл-транспорт белән тәэмин итү, икътисадны үстерү, кече һәм урта бизнесны үстерү, инвестицияләр җәлеп итү, җирле тормыш эшчәнлегенә бәйле башка мәсьәләләрне хәл итү өчен җаваплы», - диде ТР Рәисе.

Ул билгеләп үткәнчә, махсус хәрби операция үткәрү шартларында җирле үзидарә органнары хәрбиләргә һәм аларның гаиләләренә ярдәм итү, Лисичанск һәм Рубежное шәһәрләренә гуманитар ярдәм күрсәтү буенча зур эш алып бара. Сезнең күбегез МХО зонасында даими рәвештә була, сугышчыларыбызның сугышчан рухын ныгыта. Бу актив позиция өчен сезгә, шулай ук бизнес-берләшмә вәкилләренә һәм барлык битараф булмаган татарстанлыларга рәхмәт!"- диде Рөстәм Миңнеханов.

Ул шулай ук сайлау кампаниясен оештыруга һәм РФ Президентын сайлауларны уңышлы уздыруга зур өлеш керткәннәре өчен рәхмәт белдерде, быел тагын берничә мөһим вакыйга: ТР Дәүләт Советы депутатларын сайлаулар, KazanForum, БРИКС кысаларындагы чаралар уздырылачагын билгеләп үтте.

Рөстәм Миңнеханов ассызыклаганча, федераль үзәк ярдәме һәм республиканың үз потенциалыбелән шәһәрләрдә һәм районнарда территориаль үсешнең күп кенә мәсьәләләре уңышлы хәл ителә. Катлаулы геосәяси вәзгыятькә карамастан, икътисадны үстерү, кече һәм урта бизнеска ярдәм итү, инфраструктура объектларын төзү һәм модернизацияләү өлкәсендәге барлык дәүләт программаларын саклап калу, шулай ук гражданнар алдындагы барлык социаль йөкләмәләрне тулысынча үтәү мөмкин булды.

Рөстәм Миңнеханов җирле үзидарә органнары эшчәнлегенең нәтиҗәлелеген арттыруны өстенлекле бурычларның берсе дип атады. Моның өчен республикада «Муниципаль берәмлекләр Советы» ассоциациясе катнашында сайлап куелган вазыйфаи затларның һәм муниципаль хезмәткәрләрнең квалификациясен күтәрү, һөнәри күнекмәләрен камилләштерү, алдынгы тәҗрибә уртаклашу, иң яхшы муниципаль берәмлекләрне, җитәкчеләрне һәм хезмәткәрләрне конкурс нигезендә бүләкләү буенча эш алып барыла.

"Сезне тагын бер тапкыр Җирле үзидарә көне белән котларга, намуслы хезмәтегез өчен рәхмәт белдерергә телим", - дип өстәде Рөстәм Миңнеханов һәм берничә дәүләт бүләге тапшырды.