Минтимер Шәймиев "Адымнар" күптелле белем бирү комплекслары җитәкчеләренең семинар-киңәшмәсендә катнашты

2024 елның 30 мае, пәнҗешәмбе

Бүген Казанның "Адымнар- белемгә һәм килешүгә юл" мәктәбендә, А. Бичурин урамындагы икетелле корпуста 2023-2024 уку елындагы эшчәнлек йомгаклары буенча «Адымнар» күптелле белем бирү комплекслары җитәкчеләренең семинар-киңәшмәсе узды.

Анда Татарстан Республикасы Дәүләт Киңәшчесе, «Яңарыш» республика фондының Попечительләр советы рәисе, ЮНЕСКОның Игелекле ният Илчесе Минтимер Шәймиев катнашты.

Исегезгә төшерәбез, республикада рус, татар һәм инглиз телләрендә укыту белән күптелле гомуми белем бирү комплекслары төзү проектын гамәлгә ашыру 2019 елда ТР Дәүләт Киңәшчесе Минтимер Шәймиев инициативасы белән башланды. Ул җитәкләгән ТР Тарих һәм мәдәният һәйкәлләрен торгызу республика фонды ярдәмендә һәм РФ Мәгариф министрлыгы һәм ТР Мәгариф һәм фән министрлыгы ярдәме белән 2019-2022 елларда алты «Адымнар» комплексы төзелгән иде: Казанда, Алабугада, Актанышта, Чаллыда, Түбән Камада, Әлмәттә һәм Казанда өстәмә белем бирү үзәге. Хәзерге вакытта «Адымнар» мәктәпләрендә 8500 бала белем ала, аларда 700 укытучы һәм тәрбияче эшли.

Минтимер Шәймиев үзенең кереш сүзендә семинарның нәтиҗәләр ясау, актуаль мәсьәләләрне карау, алга таба уңышлы үсеш өчен бурычларны билгеләү максатыннан оештырылуын билгеләп үтте.

"Сайланды бит. Безгә алга таба барырга кирәк. Һәм ышаныч белән хәрәкәт итәргә "Адымнар" мәктәпләре үсеше турында объектив сөйләшергә кирәк. Мин сездән мәктәпләрнең үзләрен ничек аклауларын, нинди кимчелекләр барлыгын, укыту ысулларын ничек камилләштерергә мөмкинлеген ишетергә телим. Без "Адымнар"да балаларны тәрбияләүнең яңа рәвешләрен һәм алымнарын үзләштердек. Бәхеткә, сезнең бу юнәлештә барырга тәҗрибәгез һәм теләгегез бар", - диде ул, мәктәп директорларына мөрәҗәгать итеп.

Аннары республиканың күптелле белем бирү комплекслары җитәкчеләре чыгыш ясады: Казан шәһәренең «Адымнар - белемгә юл" күптелле комплексы директоры Айдар Шәмсетдинов; Актаныш авылының "Сәләтле балалар өчен гуманитар гимназия-интернат" ДАБУ директоры Венера Хаева-Хәммәтҗанова; "Күптелле белем бирү комплексы" - "Адымнар – Алабуга" МАБУ директоры Алмаз Адилов; "Адымнар-Чаллы" МББУ директоры Азат Галиев; "Адымнар - Түбән Кама" пкүптелле белем бирү комплексы" МББУ директоры Артур Галиәхмәтов; "Адымнар-Әлмәт" күптелле  гимназиясе " МАОУ директоры Илшат Яруллин.

Алар үз коллективларының эш тәҗрибәсе, укучыларның уңышлары, заманча укыту ысулларын кертү, уңыш дәрәҗәсе, белем, полилингваль комплексларның эчке эчтәлеге турында сөйләделәр. Шулай ук мәктәпләр үсешендә кайбер проблемалар, шул исәптән «Адымнар»полилингваль комплекслары өчен кадрлар әзерләү дә күтәрелде.

ТР Мәгариф һәм фән министры урынбасары Минзәлия Закирова күптелле комплекслар эшчәнлеге нәтиҗәләре һәм яңа уку елына бурычлар турында сөйләде.