Рөстәм Миңнеханов: Татарстанда рус телен һәм мәдәниятен саклауга һәм ярдәм итүгә аерым игътибар бирелә

2024 елның 5 июне, чәршәмбе

Бүген М. Җәлил исемендәге Татар дәүләт академия опера һәм балет театрында Рус теле көненә һәм А.С. Пушкинның тууына 225 ел тулуга багышланган тантаналы чара узды.

Тантанада Татарстан Республикасы Рәисе Рөстәм Миңнеханов һәм ТР Дәүләт Киңәшчесе Минтимер Шәймиев катнашты.

Рөстәм Миңнеханов билгеләп үткәнчә, Александр Сергеевич Пушкин - уникаль шагыйрь, армый-талмый эшләү һәм үз-үзеңә белем алу үрнәге. "Ул үзен новатор итеп күрсәтмәгән әдәби форма булмады. Пушкинның шедеврлары һәрвакыт уй-фикерләрнең сафлыгы, гамәлләрдә гаделлек, якыннары һәм Ватан алдында җаваплылык белән аерылып тора. Шагыйрь рус халкына һәрвакыт аерым ярату белән карады», - дип ассызыклады ТР Рәисе.

Ул билгеләп үткәнчә, безнең республикада рус телен һәм мәдәниятен саклауга һәм ярдәм итүгә аерым игътибар бирелә. Традицион рәвештә «Каравон», «Спас ярминкәсе», «Алексеевские перезвоны», «Кузьминки» бәйрәмнәре үткәрелә. Фәнни һәм белем бирү чаралары оештырыла, шул исәптән балалар өчен Кирилл - Мефодий, Онегин һәм Аксаков укулары. «ПушкинФест» кебек рус мәдәнияте яшьләр фестивальләре популяр.

"Яшь буын үз тамырлары белән күбрәк кызыксына – бу төп казанышларның берсе. Рухи мирасны саклауда мөһим өлеш кертүче барлык энтузиастларга: педагогларга, мәдәният хезмәткәрләренә һәм җәмәгатьчелек вәкилләренә чын күңелдән рәхмәтемне белдерәсем килә», - диде республика Рәисе.

Ул Татарстанның Рус милли-мәдәни берләшмәсе алып барган мөһим һәм кирәкле эшне аерым билгеләп үтте: «Бүген активистлар белән традицион очрашуда без гамәлгә ашырылган проектларның нәтиҗәләре турында фикер алыштык, киләчәккә планнар билгеләдек, яңа бурычлар куйдык». Рөстәм Миңнеханов билгеләп үткәнчә, Гаилә елында Россия әдәбияты классикларының әсәрләре аерым яңгырый. "Традицион гаилә кыйммәтләре - безнең җәмгыятьнең нигезе һәм Ватан көче. Чын күңелдән рус теле көненә багышланган тантаналарда катнашучыларга гаилә иминлеге һәм бәхете, яхшы ниятләр һәм эшләр, иминлек телим", - дип өстәде ул.

Аннары Татарстан Рәисе республиканың дәүләт бүләкләрен тапшырды.