Рөстәм Миңнеханов һәм Минтимер Шәймиев Казанның Тынычлык бистәсендәге Сабантуй мәйданчыгында булдылар

2022 елның 19 июне, якшәмбе

Бүген Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов һәм Татарстан Республикасы Дәүләт Киңәшчесе Минтимер Шәймиев Казанда татар халык бәйрәме Сабантуйда булдылар.

Искәртик, быел бәйрәм Казанның өч мәйданчыгында – Тынычлык һәм Дәрвишләр бистәләрендә, шулай ук Аккош күле урман-парк зонасында узды.

Милли ишегаллары кунакларны бәйрәмнең барлык урыннарында да уеннар һәм иҗади мастер-класслар, Татарстан муниципаль районнары продукциясе күргәзмәләре, кулдан эшләнгән эшләнмәләр ярминкәсе белән каршы алды. Кунаклар өчен халык күңел ачулары, гадәттәгечә ярышлар каралган.

Рөстәм Миңнеханов Каенлыкта (Тынычлык бистәсе) Сабантуй мәйданчыгында булды.

Бәйрәмнең хөрмәтле кунагы Кемерово өлкәсе губернаторы Сергей Цивилев булды.

Татарстан Республикасы Президентын Казан мэры Илсур Метшин, Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары - авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министры Марат Җәббаров һәм башкалар озата йөрде.

Аерым алганда, кунаклар Кукмара муниципаль районы ишегалдын карадылар, шулай ук Алексеевск, Зәй, Нурлат, Менделеевск муниципаль районнары оештырган мәйданчыклар белән таныштылар. Бер хуҗалыкта Рөстәм Миңнеханов Казан һәм Татарстан Республикасының баш раввины Ицхак Горелик һәм аның хатынын очратты.

Бәйрәм театральләштерелгән пролог - Сабантуйның төп сәхнәсендә «Золотые зернышки - Алтын орлыклар» тамашасы белән башланып китте. Казан мэры Илсур Метшин, Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов һәм Кемерово өлкәсе губернаторы Сергей Цивилевның котлаулары яңгырады.

«Мин республика башкаласына бәйрәм уздырганнары өчен чын күңелдән рәхмәт белдерәм, - диде Рөстәм Миңнеханов. – Ул Казанда өч мәйданчыкта оештырылган - шундый матур Сабантуй. Кичә без Ульяновск өлкәсендә федераль Сабантуй уздырдык. Быел бәйрәмне илебезнең 58 төбәге һәм 35 ил билгеләп үтә. Алар, бәлки, мондый зур күләмле түгелдер, ләкин бөтен җирдә үткәрелә. Бу - халкыбызның үзенчәлеген, мәдәниятебезне күрсәтү өчен менә дигән мөмкинлек.  Бу бәйрәм барыбыз өчен дә! Без барлык кунакларга, бүген безнең белән Төркия кунаклары да, Кемерово кунаклары да бик рәхмәтле. Күп кенә шәһәрләр бүген биредә тәкъдим ителгән. Менә дигән мәйданчыкларны оештыручыларга һәм республиканың муниципаль районнарына рәхмәт. Яхшы кәеф, уңышлар һәм илебезнең чәчәк атуын теләп калабыз. Республика өчен күп нәрсә эшләнгәне өчен Казанга рәхмәт. Бәйрәм белән!»

Үзенең сәламләү сүзендә Илсур Метшин авыл халкына авыр хезмәтләре өчен рәхмәт белдерде. «Безнең авыл кешеләренә аерым баш иябез, алар ярдәмендә өстәлебездә һәрвакыт икмәк бар. Бүген дә, чәчү эшләре башкарылганда, Казан Сабантуе сабан һәм уңыш бәйрәмен төгәлли. Уңыш мул булсын. Республикабыз көннән-көн матурая, һәм бу сезнең хезмәтегез, хезмәт сөючәнлегегез нәтиҗәсендә. Күпмилләтле иң яраткан бәйрәмебез Сабантуй белән котлыйм», - дип ассызыклады Илсур Метшин.

Сәламләү сүзе белән Кемерово өлкәсе губернаторы Сергей Цивилев та мөрәҗәгать итте. «Бу искиткеч бәйрәм - Сабантуй. Ул безнең зур ил буенча уңышлы үткәрелә. Әмма ил генә җитми – һәм ул чит илгә дә атлаган. Һәм инде дөньяның күп кенә илләрендә ул уза, һәм бу илләр саны елдан-ел арта бара. Без кичә Ульяновста булдык, анда мин бик теләп 2023 елда Кузбасста федераль Сабантуй үткәрү кубогын кабул иттем. Моның өчен бик зур рәхмәт! Без дә узган ел беренче халыкара шахтерлар Сабантуе уздырдык. Ә 2023 елда без федераль һәм өченче халыкара шахтерлар Сабантуен уздырачакбыз. Мин бу бәйрәмне күрмә дә, аның кызыклы, матур һәм күңелле булуы белән генә түгел, ә тормыш принципларына туры килүе – үз ватаныңа, гаиләңә, хезмәтеңә һәм балаларыңа карата мәхәббәт тәрбияләве аркасында кешеләр күңелләрен яулавын аңлыйм. Ата-бабаларыбыз васыять иткән кебек яшәргә - бердәм гаилә кебек, бу - Сабантуйның гаять зур уңышы, һәм барыгызны да киләсе елда Кузбасска чакырам», - диде Кемерово өлкәсе губернаторы Сергей Цивилев.

Сабантуй кунаклары өчен концерт-күңел ачу һәм спорт программасы (Зәйнәп Фәрхетдинова, Зөфәр Билалов, Ландыш Нигъмәтҗанова, Зинира һәм Ризат Рамазановлар) оештырылды.

Моннан тыш, Каенлыкта Сабантуйга килүчеләрне түбәтәйле робот каршы ала алды - ул мәйданчык схемасы белән мәгълүмат стенды янында урнаштырылган. Робот килүчеләрне татар һәм рус телләрендә сәламләде.