Минтимер Шәймиев ТР Милли китапханәсенә шәхси фондыннан китаплар бүләк итте

2022 елның 6 октябре, пәнҗешәмбе

Бүген Татарстан Республикасы Дәүләт Киңәшчесе, «Яңарыш» республика фондының Попечительләр советы рәисе, ЮНЕСКОның Игелекле ихтыяр илчесе Минтимер Шәймиев бу көннәрдә Россия Федерациясе Мәдәният министрлыгы һәм Россия дәүләт китапханәсе эгидасында Татарстан Республикасы Мәдәният министрлыгы тарафыннан Татарстан Республикасы Милли китапханәсендә уздырыда торган «Бизнес, хакимият һәм җәмгыятьнең китап ядкярләрен саклауны тәэмин итү буенча фонд саклаучылары белән хезмәттәшлеге» халыкара конференциясенең пленар утырышында катнашты.

Пленар утырышта шулай ук ТР мәдәният министры Ирада Әюпова, Россия Дәүләт китапханәсе генераль директоры Вадим Дуда, Россия дәүләт тарихи китапханәсе директоры, Россия китапханәләр ассоциациясе президенты Михаил Афанасьев һ.б.лар катнашты.

Конференциядәге чыгышында Татарстан Республикасы Дәүләт Киңәшчесе Татарстан Республикасының тарихи мирасын торгызуда хакимиятнең, бизнес һәм җәмгыятьнең үзара бәйләнеше тәҗрибәсе турында сөйләде: Кол Шәриф мәчетен торгызу һәм Казан Кремлендә Благовещение соборын реставрацияләү, борынгы Болгар шәһәрен һәм Свияжск утрау-шәһәрен торгызу, Болгар Ислам академиясен төзү һәм Изге Ана иконасы соборын торгызу.

Минтимер Шәймиев билгеләп үткәнчә, бу максатлар өчен булдырылган «Яңарыш» республика фонды ил һәм республика җитәкчелегенә, шулай ук Татарстанның бөтен халкына һәм аннан читтә танылган хәйриячеләргә ярдәм итә.

«Масштаблы уникаль эш безнең уртак казанышыбыз белән тәмамланды – Татарстан Республикасы изге урыннары Болгар тарих-археология комплексы һәм Успение соборы һәм Свияжск утрау-шәһәрлеге монастыре. Казан Кремле ансамбле белән бергә, ЮНЕСКО Бөтендөнья мирасы исемлегенә кертелде», – диде ул.

«Бүген монда илебезнең күп милләтле халкының рухи мирасын – китап фондын саклаучыларның иң тәҗрибәле һәм тырыш вәкилләре җыелды. Без сезнең белән бер фикердә, җәмгыятебезнең рухияткә ирешүендә көрәштәшләребез», - дип ассызыклады Минтимер Шәймиев.

Соңыннан Минтимер Шәймиев ТР Милли китапханәсенә үз шәхси фондыннан китаплар бүләк итү турындагы карарын игълан итте.

«Бу соңгы 30 ел эчендә миңа авторлар, төзүчеләр һәм нәшерчеләр бүләк иткән китаплар. Бу аеруча кыйммәтле китаплар, чөнки аларның күбесенә бүләк итүчеләр үз изаларын салганнар. 4 меңгә якын китап монда, алар китапханәнең гомуми каталогына кертелгән. Тагын бер меңнән артыгын тапшыруга әзерлибез», – дип хәбәр итте ул.

Минтимер Шәймиев бүләккә тагын ике китап өстәде: «Яңарыш» республика фонды эшчәнлеге турында «Рухи яңарыш – киләчәккә юл» һәм Эрмитаж генераль директоры Михаил Пиотровскийның «Россиядә ислам сәнгате»  китабы.