Минтимер Шәймиев: "Барлык ниятләнгәннәр дә тормышка ашырылырга тиеш»

2024 елның 12 марты, сишәмбе

Бүген Татарстан Республикасы Дәүләт Киңәшчесе, РФ Хезмәт Герое Минтимер Шәймиев «Горький исемендәге Зеленодольск суднолар төзү заводы" АҖдә булды».

Аны Зеленодольск районы башлыгы Михаил Афанасьев, «Ак Барс «Берләшкән сәнәгать корпорациясе» АҖ генераль директоры Ренат Мистахов һәм «Горький исемендәге Зеленодольск суднолар төзү заводы" АҖ генераль директоры Александр Филиппов озата йөрде.

Минтимер Шәймиев стапель-төзеп бетерү зонасында булды, анда аңа төзелә торган корабларны күрсәттеләр. Цехта ул завод эшчеләре белән сөйләште.

Минтимер Шәймиев билгеләп үткәнчә, узган ел нәтиҗәләре буенча Зеленодольск районы муниципаль берәмлекләр рейтингында шактый алга киткән, һәм бу өлкәдә илнең иң эре стратегик мөһим суднолар төзү предприятиеләренең берсе булган Зеленодольск суднолар төзү заводының өлеше зур.

"Завод авыр вакытларны намус белән узды, шуңа күрә без бергәләп үзгәртеп кору елларында җитештерүне саклап кала алдык. Бүген, махсус хәрби операция шартларында, сезнең продукциягә ихтыяҗ арта, шулай ук сезнең җаваплылыгыгыз да арта. Илнең һәр судно төзү предприятиесе Россия флоты өчен хәрби кораблар җитештерүгә әзер түгел. Соңгы елларда сез гамәлгә ашырган проектлар арасында шулай ук тиз йөрешле пассажир теплоходлары, танкерлар, су асты канатларындагы тиз йөрешле суднолар, водород ягулыгындагы суднолар төзү дә бар. Иң мөһиме, сезнең киләчәккә яхшы запасыгыз бар», – диде ул.

"Республика үсә, ныгый бара. Хәл җиңел түгел, ләкин ышаныч бар. Мөмкинлекләр, технологияләр бар. Без тыныч кына, үз көчебезгә, үзара аңлашуга өметләнеп, иҗат итүебезне дәвам итәбез. Чөнки без барыбыз да бар нәрсәдә дә бердәм. Гомумән, ил җитәкчелеге дә аңлый. Асылда, ил җитәкчеләре соңгы елларда мөһим хәл ителешләр таба, алар ышанычлы һәм тәҗрибәле. Киләсе сайлауларда да без бердәм булырга тиеш. Кандидатларны сез беләсез. Барлык ниятләнгәннәр тормышка ашсын өчен лаеклы кешене сайларга кирәк», – дип ассызыклады Минтимер Шәймиев.

Аннары завод музееның конференц-залында Минтимер Шәймиев заводның хезмәт династияләре вәкилләре: Притковлар, Ефремовлар, Гуськов-Хафизовлар, Корюкин-Семеновлар һәм Гавриловлар белән очрашты.

"Завод казанышларында коллективның бердәмлеге, дәвамчанлыгы зур роль уйный. Заводның хезмәт династияләре - коллективның нигезе, алар - үзләренең бер тапкыр сайланган юлларына тугры булган гаиләләр. Кайбер гаиләләрнең гомуми стажы 400 елдан артып китә», – дип билгеләп үтте Минтимер Шәймиев. Ул династия вәкилләренә республика һәм ил файдасына күпьеллык хезмәтләре өчен рәхмәт белдерде.

Ахырда ТР Дәүләт Киңәшчесе Минтимер Шәймиев завод музеена экскурсия ясады. Аңа Зеленодольсксуднолар төзү заводында төзелгән «Град Свияжск» хәрби корабының макетын бүләк иттеләр.